1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TRAVMA YARATTI!
TRAVMA YARATTI!

TRAVMA YARATTI!

Tüm toplu derinden etkilendi...

A+A-

Sağlık Bakanı Filiz Besim, son haftalarda art arda yaşanan, çocuk ve gençlerin içinde yer aldığı kayıpların tüm toplumu derinden etkilediğini ve bazı kesimlerde ise travmatik etkiler oluşturduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Filiz Besim yaptığı yazılı açıklamada, “Toplumda travmanın etkisini azaltmak, bizim için değerli genç ve çocuklarımızı korumak ve yaşanan travmatik olayların ardından ortaya çıkan yas sürecinin daha sağlıklı şekilde yaşanmasına yardımcı olabilmek için gerek duyulmuştur” dedi.
Bakan Besim, öncelikle kayıpların ailelerine ve yakınlarına sabır dileyerek, yaralıların ise erken zamanda iyileşmesini temenni etti. 
“Bizler gibi küçük toplumlarda en küçük olumsuz yaşantılar bile hızla yayılıp çok fazla insanı etkilemekteyken, böylesi travmatik olayların etkileri çok daha büyük boyutlarda hissedilmektedir” diyen Besim, travmatik olayları sadece doğrudan yaşayanları değil, dolaylı olarak gören, izleyen, okuyan, duyan bireylerde de çok yoğun öfke, aşırı korku, dehşete düşme, çaresizlik, depresif duygular hissettirdiğini belirtti.
Bu duyguların bir süreliğine hissedilip kendiliğinden geçebilir ve normal hayata dönülebileceğini ancak bazı insanların travmatik olaydan aylar hatta yıllar sonra bile iyileşemeyebileceğini dile getiren Besim, travmatik yaşantının olumsuz etkilerinin toplumda kalıcı hasarlar bırakmasını önlemek için temel bazı konularda bilgilendirme yapma ihtiyacında olduklarını vurguladı.
Her bireyin travmatik olaylar karşısında duygularını çok farklı tepkilerle gösterebileceğini, öfke, içe kapanma, ağlama, hiç konuşmama, uyuyamama, iştahta değişimlerin bu tepkilerden sadece birkaçı olduğunu kaydeden Besim, çocuklar, ergenler ve yetişkinlerin travmatik olaylar karşısında aynı tepkileri vermeyebileceğini söyledi.

Yorumlara dikkat edilmeli…
Öte yandan Sağlık Bakanlığı, hem basını hem de sosyal medya kullanıcılarını kritik olayların anlatım şekli ve yorumu konusunda uyararak, toplumun ruh sağlığı için anlatıma ve yorumlara dikkat edilmesini istedi.
Son zamanlarda çocukların karıştığı sarsıcı olayların peş peşe yaşandığını belirten Sağlık Bakanlığı, bunların ülkeyi derinden yaraladığını kaydederek, bu tür olayların kamuoyuna aktarılmasında bazı yol gösterici adımların izlenmesi gerektiğini belirtti.
Sağlık Bakanlığı yazılı açıklamasında, “Aşırı olumsuz duygu yüklü fotoğraflar ve öykülerle olayın detaylarının aktarılmamasına dikkat edin. Olayı manşetten duyurmayın, günlerce ön sayfa haberi olarak tutmayın. Olayın ayrıntılarını, diğer bireylerde öğrenme etkisi ile kopyalanma ihtimalini artıracağını göz önünde tutarak ifade etmeyin. Haberde kullanılacak dile ve kelime seçimlerine dikkat edin ve özen gösterin” uyarısında bulundu. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.