1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “TÜRKLERİ AZINLIK OLARAK GÖRMEK İSTİYORLAR”
“TÜRKLERİ AZINLIK OLARAK GÖRMEK İSTİYORLAR”

“TÜRKLERİ AZINLIK OLARAK GÖRMEK İSTİYORLAR”

KIBRIS'TA ÇÖZÜM İZOLASYONLARIN KALKMASINDAN GEÇİYOR

A+A-

KKTC ANKARA BÜYÜKELÇİSİ LAKADAMYALI: “İZOLASYONLAR KALKMADIKÇA RUMLAR ÇÖZÜME YANAŞMAZ”

Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı, Kıbrıslı Türklere yönelik uygulanan izolasyonların kaldırılması halinde Rumların çözüm masasına geleceğini belirterek, “İzolasyonlar kalkmadıkça Rumlar çözüme yanaşmaz” dedi.

Lakadamyalı, KKTC Ankara Büyükelçiliği’nde Kıbrıs sorunu ve güncel gelişmeleri AA'ya değerlendirdi.

Güney Kıbrıs'ta 2004'teki Birleşmiş Milletler çözüm planına "evet" diyen partinin lideri Nikos Anastasiadis’in seçilmesinin, beklendiği gibi çözüm yolunu açmaya yetmeyeceğini söyleyen Lakadamyalı, Rumların iktidara gelmeden önce başka, geldikten sonra başka konuştuklarını hatırlattı. Lakadamyalı, “Güney Kıbrıs’ta, siyasi parti liderlerinin oluşturduğu Ulusal Konsey diye bir yapı var. Kıbrıs konusunda izlenecek politikaları Konsey belirler. Hiçbir siyasi, bu kararların aksine bir şey yapmaz” dedi.

“TÜRKLERİ AZINLIK OLARAK GÖRMEK İSTİYORLAR”

Lakadamyalı, Kıbrıs’ta temel sorunun Rumların adadaki yönetimi tamamen ele geçirmek istemesinden kaynaklandığını kaydederek, “Rumların tek başına adanın tümüne hâkim olma mücadelesi var. Rumlar, kendi kontrollerinde bir devlet kurmak istiyorlar. Türkleri ise azınlık olarak görmek istiyorlar. Görüşmelerde getirdikleri bütün öneriler, adanın tümünde egemen olma üzerine kurulu. Kıbrıslı Türklerin eşitliğini hazmedemiyorlar” diye konuştu.

“BU SORUN BİR 50 YIL DAHA SÜRMESİN”

Kıbrıs sorununun yarım asırdır devam ettiğini hatırlatan Lakadamyalı, çözüm parametrelerini iki kesimlilik, iki halkın siyasi eşitliği, iki kurucu devletin eşit statüsü ve Türkiye’nin garanti hakkının devamı olarak sıraladı. Lakadamyalı, "Bunları kabul etmiyorlarsa başka formüller düşünmemiz lazım. Eğer çözüm istemiyorsanız paradigma değişikliğine gidelim. Federasyon değil de başka bir çözüm modeli varsa o formülü de görüşelim” dedi.

“İZOLASYONLAR KALKMADIKÇA RUMLAR ÇÖZÜME YANAŞMAZ”

Lakadamyalı, KKTC'ye uygulanan izolasyonların kalkması yönünde verilen sözlerin hiçbirisinin tutulmadığına işaret etti. Uluslararası toplumun adadaki iki taraftan biri olan Kıbrıslı Türklere eşit muamele etmesi ve izolasyonları kaldırması halinde Rumların çözüm masasına geleceğini belirten Lakadamyalı, “Kıbrıslı Türkler üzerindeki ambargoların kalkması Rumların masaya gelmesini sağlayabilir. İzolasyonlar kalkmadıkça Rumlar çözüme yanaşmaz” diye konuştu.

Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de tek taraflı petrol ve doğal gaz arama çalışmalarının adadaki çözümü zorlaştırmanın yanında, bölgede kriz yaratma potansiyeli de bulunduğunu belirten Lakadamyalı, adanın güneyinde doğalgaz kaynağı bulunduğunun söylendiğini ancak rezerv miktarının henüz açıklanmadığını vurguladı. Rezervlerin ne şekilde değerlendirileceğinin belirlenmediğini aktaran Lakadamyalı, bölgede değerlendirilecek tüm doğal kaynaklar üzerinde Kıbrıslı Türklerin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan eşit hakka sahip olduğunu yineledi.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.