1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. UYUŞTURUCULAR NASIL İMHA EDİLİYOR?
UYUŞTURUCULAR NASIL İMHA EDİLİYOR?

UYUŞTURUCULAR NASIL İMHA EDİLİYOR?

Uyuşturucular nasıl imha ediliyor?

A+A-

 

Ülkemizde her geçen gün düşen uyuşturucu kullanım yaş oranları ve farklı uyuşturucu türlerinin piyasaya sürülmesi, uyuşturucu ile mücadeleyi daha da gerekli kılıyor.

BULUNAN UYUŞTURUCULARIN AKIBETİ: Uyuşturucu kullanım yaşının giderek düşmesi ve uyuşturucu kullanımın yaygınlaşması, yetkililerin daha yoğun mesai yapmasını gerektiriyor. Yapılan polis soruşturmaları neticesinde peki ortaya çıkarılan uyuşturucular ne oluyor? Bu uyuşturucular nerede, nasıl saklanıyor? İşte bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

SAKLANAN EMARELER DENETİM ALTINDA: Tespit edilen uyuşturucular, mahkemeye intikal eden olayların sonlanacağı ana kadar Polis Genel Müdürlüğü tarafından emare olarak, büyük bir titizlik içerisinde saklıyor. Öte yandan PGM Denetleme Kurulu tarafından muhafaza altına alınan ve denetlenen bu emareler uyuşturucunun türüne göre farklı şekillerde imha ediliyor.

Ülkemizde her geçen gün düşen uyuşturucu kullanım yaş oranları ve farklı uyuşturucu türlerinin piyasaya sürülmesi, uyuşturucu ile mücadeleyi daha da gerekli kılıyor. Her gün mahkemelere yansıyan onlarca uyuşturucu davası ile birlikte, kilolarca uyuşturucunun ne olduğu? Tespit edilen uyuşturucuların ne yapıldığı? Nasıl imha edildiği ise merak ediliyor.

Uyuşturucu Maddelerin Emare olarak alınmasında imha edilmesine kadar geçen süreçte çok ciddi ve bir o kadar da titiz bir süreç takip ediliyor. Detay olarak sizin için ülkemizdeki bu süreçleri ve imha edilen uyuşturucu miktarlarını inceledik.

İLK ÖNCE TEST
Zanlıların tasarrufunda bulunarak emare olarak alınan ve uyuşturucu olduğuna inanılan maddeler öncelikle zanlıların huzurunda, Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) ait soğuk mühürle mühürleniyor. Bu mühürleme işlemi sonrasında uyuşturucular, gerekli analizin yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığına bağlı Devlet Kimya Laboratuarına gönderiliyor.

BİR KEZ DAHA MÜHÜRLENİYOR
Devlet Kimya Laboratuarında analiz yapılan söz konusu uyuşturucu olduğuna inanılan madde, cins ve miktarı belirlendikten sonra Devlet Kimya Laboratuarına ait soğuk mühür ile mühürlenerek bir Analiz Raporu ile birlikte PGM-Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne teslim ediliyor. Söz konusu uyuşturucu madde, mühürlü olarak suçun işlendiği Kaza Polis Müdürlüğüne bağlı Adli Şube Amirliği’ne, Strong-Room olarak adlandırılan emare muhafaza odasında muhafaza edilmek üzere teslim ediliyor.

DAVA SONUCU BEKLENİYOR
Söz konusu uyuşturucu madde; Hint Keneviri, Haşhaş, Sentetik Cannabinoid veya Ecstasy Hap (Toz veya Kalıp) ise, dava mahkemeye intikal ettirilmişse ve dava sonuçlandıktan veya istinaf edilmişse, istinaf tamamlandıktan sonra bir kez daha kontrolden geçiyor. Suçun işlendiği ve söz konusu uyuşturucu maddenin muhafaza edildiği kazada, Kaza Polis Müdürü’nün huzurunda iki subay tarafından, ilgili uyuşturucu madde üzerindeki Sağlık Bakanlığı mührünün tamam olup olmadığı kontrol edildikten sonra yakılma veya suda eritilmek suretiyle imha ediliyor.

NİHAİ SINIFLANDIRMA
Söz konusu uyuşturucu madde ile ilgili konu mahkemeye intikal ettirilmişse, nihai sınıflandırması yapıldıktan sonra, aynı şekilde imha edilerek tutanak hazırlanarak imhayı gerçekleştiren iki subay tarafından imzalandıktan sonra ilgili müdür tarafından onaylanıyor.

EROİN VE KOKAİN’DE FARKLI
Söz konusu uyuşturucu madde; Eroin, Kokain ve Afyon ise yine belirtilen şekilde mahkemesi ve istinaf süresinin tamamlanması bekleniyor. Mahkeme tamamlandıktan sonra Devlet Kimya Laboratuarına götürülerek burada gerekli mühür kontrolü yapıldıktan sonra PGM-Adli Polis Müdürü, PGM-Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürü, İlgili Kazadaki Strong-Room sorumlusu ve Devlet Kimya Laboratuarında görevli kimyager tarafından bu kez suda eritiliyor. İmha edilen uyuşturucu maddeler ile ilgili tutanak hazırlanarak yine imha eden yetkililer tarafından tutanak imzalanıyor.

Belirtilen her iki durumda da hazırlanan tutanaklar, ilgili polis müdürlüğünde emare kayıt defteri ile birlikte muhafaza altına alınıyor ve yapılan işlemler düzenli olarak PGM-Denetleme Kurulu tarafından denetleniyor.

SON DÖRT YILDA İMHA EDİLEN UYUŞTURUCULAR
Polisin ele geçirdiği ve imha ettiği uyuşturucular arasında hint keneviri ilk sırayı alıyor. 2014 yılında 1.5 KG dolayında hint keneviri imha edilmiş olmasına karşın daha önceki yıllarda onlarca kilo hint kenevirinin tespit edildiği ve imhasının yapıldığı kayıtlara geçti. Son yıllarda halk arasında bonzai olarak bilinen Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucunun da ciddi şekilde artış gösterdi ve 2 yıl içinde 10 kiloyu aşkın Sentetik cannabinoid türü uyuşturucunun imha edildiği öğrenildi.

2014 YILI
Sentetik cannabinoid: 5 Kg. 576 Gr. 306 Mg.
Eroin:2 Kg. 182 Gr. 464 Mg.
Hint Keneviri: 1 Kg. 551 Gr. 364 Mg.
Kokain: 19 Gr. 783 Mg.
MDMA: 144 Mg.
Hint Keneviri Bitkisi: 161 Kök
Ecstasy Hap: 621 Adet
LSD: 3 Adet Pul Parçası

2013 YILI
Sentetik Cannabinoid: 5 Kg. 897 Gr. 638 Mg.
Eroin: 930 Gr. 657 Mg.
Hint Keneviri: 824 Gr. 628 Mg.
Kokain: 16 Gr. 279 Mg.
MDMA:264 Mg.
Methamphetamine: 43 Mg.
Hint Keneviri Bitkisi: 1190 Kök
Ecstasy Hap: 147 Adet
Pıperazıne Hap: 9 Adet

2012 YILI
Hint Keneviri:27 Kg.988 Gr. 43 Mg.
Sentetik Cannabinoid:3 Kg.421 Gr. 523 Mg.
Ham Afyon: 1 Kg. 406 Gr. 460 Mg.
Eroin: 577 Gr. 944 Mg.
Kokain: 2 Gr. 936 Mg.
Amfetamine: 374 Mg.
Methylone : 345 Mg.
Hint Keneviri Bitkisi: 30 Kök
Ecstasy Hap: 139 Adet
1-(4 Chlorophenyl)Hap: 1 Adet

2011 YILI
Hint Keneviri: 13 Kg. 529 Gr. 893 Mg.
Sentetik Cannabinoid: 3 Kg. 137 Gr. 282 Mg.
Eroin: 321 Gr. 102 Mg.
Kokain: 205 Gr. 805 Mg.
Amfetamine:88 Gr. 568 Mg.
Hint Keneviri Bitkisi: 277 Kök
Haşhaş Bitkisi: 216 Kök
Ecstasy Hap: 2187,5 Adet
Methadone Hap: 25 Adet

2010 Yılı
Hint Keneviri:8 Kg. 389 Gr. 19 Mg.
Eroin:405 Gr. 846 Mg.
Kokain:17 Gr. 424 Mg.
Ham Afyon:6 Gr. 258Mg.
Methamfetamine:705 Mg.
Hint Keneviri Bitkisi:90 Kök
Ecstasy Hap:343 Adet

Detay-Oshan Sabırlı

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.