1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. UZMAN EKİPLER GÖREVE BAŞLADI
UZMAN EKİPLER GÖREVE BAŞLADI

UZMAN EKİPLER GÖREVE BAŞLADI

KALECİKTE’Kİ PETROL SIZINTISININ NEDENİ VE ETKİSİNİ ARAŞTIRACAK UZMAN EKİPLER GÖREVE BAŞLADI

A+A-

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Kalecik’te yaşanan petrol sızıntısının çevresel boyutunu ve arızanın nedenlerini incelemek için bilirkişilerden oluşan iki ekip oluşturdu.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, sızıntının yarattığı deniz kirliliğini incelemek ve gerekli önlemleri belirlemek amacıyla Türkiye’den 3, KKTC’den de 1 kişinin yer aldığı toplam 4 kişilik ekip, bugün çalışmaya başladı.

Çevre kirliliğinin boyutu, doğal yaşama etkisi, yayılma riski, risk bölgeleri ve muhtemel baş etme yöntemleri konusundaki çalışmalar için oluşturulan ekipte, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTU) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü akademisyenlerinden Prof. Dr. Semal Yemenicioğlu ile Dr. Hasan Örek, Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu bulunuyor.

Arızanın nedenini araştıracak ekipte de Prof. Dr. Kahraman Albayrak, (ODTÜ Makina Mühendisliği), Doç. Dr. Serkan Dağ, (ODTÜ Makina Mühendisliği) Y.Doç. Dr. Eray Uzgören, (ODTÜ KKK Makina Mühendisliği), Y.Doç.Dr. Volkan Esat, (ODTÜ KKK Makina Mühendisliği) yer alıyor.

Açıklamada, Kalecik’te yaşanan petrol sızıntısının bilimsel açıdan da incelenmesi amacıyla uzman ve akademisyenlerden oluşturulan ekiplerin hazırlayacağı raporların bakanlığa sunulacağı belirtildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.