1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “YATIRIM İÇİN, YAŞANTI İÇİN EN GÜVENLİ ÜLKE KKTC”
“YATIRIM İÇİN, YAŞANTI İÇİN EN GÜVENLİ ÜLKE KKTC”

“YATIRIM İÇİN, YAŞANTI İÇİN EN GÜVENLİ ÜLKE KKTC”

“Yatırım için, yaşantı için en güvenli ülke KKTC”

A+A-

“YATIRIM İÇİN, YAŞANTI İÇİN EN GÜVENLİ ÜLKE KKTC”

Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, “yatırım için şu anda en güvenli ülkelerden biri KKTC. Şu an dünyanın birçok yerinden yatırımcılar gelip bizimle yatırım konularını görüşüyorlar” dedi.

Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, ülke iş kadınlarından Sıdıka Atalay’ın davetlisi olarak gittiği İstanbul’da “Cuprum Island Consultants” lansman toplantısında yatırımcılarla bir araya gelerek, bir konuşma yaptı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Bakan Atun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dünyanın birçok yerinden önemli iş insanları olduğunu anlattı.

Başta Anavatan Türkiye olmak üzere dünyanın birçok yerinden yatırımcıların son zamanlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelerek kendileri ile görüştüklerini belirten Bakan Atun şöyle devam etti:

“Bugün dünyanın çok farklı yerlerinden yatırımcılar ülkemize geliyor. KKTC’nin gayrı safi mili hasılası 10 milyar TL; sadece iki yeni büyük otel projesinin toplamı 1,8 milyar TL, yani GSMH’nın %18’i civarında.  Üniversitelerimiz başta olmak üzere Turizmde çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Önceki hükümet dönemimiz olan 2009 yılının başında kendimize turizmde bir hedef koymuştuk. O yıllarda 13 bin olan yatak kapasitesini 30 bine çıkarmayı hedeflemiştik. Bugün gelinen noktada 25 bin yatak sayısına ulaşıldı. Üniversitelerde 2009 yılında öğrenci sayımız 30 binlerdeyken, bugün 85 bine dayandı. Üniversitelerimizin kalitesinin korunması ve kapasitesinin artırılması önemlidir. Büyük bir potansiyeli de beraberinde getiriyor. Üçüncü ülkelerden de büyük gruplar yatırım için arayışlarına ülkemizde devam ediyorlar” dedi.

Ülkede eğitimin ve turizmin hızla büyüdüğünü anlatan Bakan Atun “Bugün dünya üzerinde en güvenli noktalardan bir tanesi KKTC’dir. Yabancılar KKTC’de ev alabilir, yerleşebilir ve evlatlarını bu güvenli ortamda üniversitelerde okutabilir” şeklinde konuştu.

Öte yandan Bakan Sunat Atun, İstanbul temasları çerçevesinde Katar’ın İstanbul Başkonsolosu ile de bir araya gelerek bir süre görüştü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.