1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DENKTAŞ'IN ÖLÜMÜNÜN 6. YILI!
DENKTAŞ'IN ÖLÜMÜNÜN 6. YILI!

DENKTAŞ'IN ÖLÜMÜNÜN 6. YILI!

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş için anma mesajları yayınlandı

A+A-

3’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI EROĞLU DENKTAŞ’IN ÖLÜMÜNÜN 6’NCI YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,  Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için  “O  Kıbrıs sevdalısı, Atatürk milliyetçisi ve vatanseverdi. Yaşadığı çağı doğru okumuş, çağın ulus devletler çağı olduğunu iyi kavramış, kendini iyi yetiştirmiş, çağdaş değerlere bağlı kalarak Kıbrıs Türk halkını topluluk noktasından devlet sahibi bir halk noktasına taşımıştır” dedi.

Eroğlu, Denktaş’ın ölümünün 6. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kıbrıs Türk Halkı’nın özgürlük mücadelesini, bu topraklarda özgür, egemen devlet sahibi bir halkın ferdi olarak yaşamak isteyen her KKTC vatandaşının çok iyi okuması gerektiğini ifade eden Eroğlu, her KKTC vatandaşının Denktaş’ın mücadelesini, yaptıklarını çok iyi bilmesi,  anlaması ve anlatması gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlık davasının Denktaş’ın oluş sebebi, adeta yaşamının ta kendisi olduğunu belirten Eroğlu, “Kıbrıs Türk Halkı’nın 1950’li yıllardan 2005 yılına kadar uzanan yaklaşık 55 yıllık tarihinin her önemli noktasında Kurucu Cumhurbaşkanımızın yaşamsal kararları ve katkıları vardır.
Ne mutlu  ki, rahmetli liderimiz gayesine ulaşmıştır” dedi.

Bir zamanlar hayalini kurduğu devlet kurmanın verilen mücadele sayesinde gerçekleştiğini ifade eden Eroğlu, mesajına şunları kaydetti:

“O Devlet yaşıyor ve inanıyoruz ki hep yaşayacak. Ancak mücadele henüz bitmemiştir. Rum komşularımız hala haklarımızı gasp etmekte, dünyanın önde gelen ülkeleri ise çıkarları uğruna Rum uyuşmazlığına ve haksız tutumuna ses çıkarmamaktadır.

İşte bu nedenle dün olduğu gibi bugün de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın mücadelesi ve sözleri bizlere rehber olmaya devam etmelidir. Sayın Denktaş’ın ‘Devlete, egemenliğe, halka, sahip çıkınız’ sözlerini hep aklımızda tutmalıyız. Ölümünün altıncı yılında bir kez daha rahmetli Kurucu Cumhurbaşkanımızı rahmet ve şükranla anıyorum. Denktaş’ın hürriyet mücadelemizdeki yerini ve öğütlerini asla unutmayacağız, söylediklerini, yaptıklarını asla unutmayacağız.”

* * *

KURUCU CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ’IN 6. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın “Toros” kod adlı kurucusu, Mukavemetçi Mücahit, mücadeleci lider ve devlet adamı Rauf R. Denktaş’ın bıraktığı boşluğun Kıbrıs Türk halkı ve Türk dünyasında derinleşerek devam ettiğini kaydetti.

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkan Yardımcısı Celal Bayar,  Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının 6. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Bayar,  Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ı ölümünün 6’ncı yıl dönümünde özlem, sevgi, saygı ve şükranla andıklarını kaydetti.

Bayar, mesajında,” Geçen altı yıl içinde O’nu hiç ama hiç unutmadık. O hep aramızda oldu. her zaman bizlere rehber oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var oldukça O da sonsuza dek var olacaktı” dedi.
      
 Efsane Lider Rauf R. Denktaş’ın tüm hayatını Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü ve egemenliği için harcadığını belirten Bayar, “ Ne mutlu O’na ki Mücahit halkımız ve Özgürlük Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’le birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanını gerçekleştirmiş ve “Kurucu Cumhurbaşkanı” olarak adını tarihe yazdırmıştır. Ve ne mutlu Kıbrıs Türk Halkına ki bugün kendi Devletinin çatısı altında özgür ve egemen bir halk olarak yaşamaktadır” ifadelerini kullandı.

Bayar, Denktaş’ın, “Halkım beni Türk askerini Ada’ya getiren adam olarak hatırlasın” derken, en büyük eseri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni miras olarak emanet ettiğini vurguladı.

Denktaş’ın son nefesine kadar davayı  savunduğunu ifade eden Bayar, “Çok çalıştı, sevecen ve duygusal bir dünyası ama geniş bir yüreği vardı. Zeki, esprili, hazır cevap ve hitap kabiliyeti çok yüksek, dinini, ailesini ve halkını seven, sanatçı ruhu ile tanınan çok yönlü liderimizdi” ifadelerini kullandı.
      
Denktaş’ın Kıbrıs Türkü’nün eşitliği konusunda  KKTC’nin bir günlüğüne dahi olsa tanınması gerektiğini her zaman vurguladığını kaydeden Bayar, eşitlik tanınmadan  yapılacak bir anlaşmanın kalıcı olmayacağını ifade etti.

 “Rum hala bugünkü gerçeklerden uzak, yaşayabilir bir barış için değil, bizi azınlık olarak sözde ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yamamak için düşmanca davranışlarını artırarak sürdürmektedir” diyen Bayar, “Gelinen bu kritik aşamasında, bize düşen görev; devletimize, dört elle sarılmak birlik ve beraberlik içinde Anavatanımızın desteğinde Kurucu Cumhurbaşkanımızın emanetine ve vasiyetine sahip çıkmaktır. Altıncı ölüm yıldönümünde Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş’a Allah’tan gani gani rahmet dileriz. O her zaman kalbimizde yaşayacak ve asla unutulmayacaktır” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.