1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "HER 5 KADINDAN BİRİ İDRAR KAÇIRMA SORUNU YAŞIYOR
"HER 5 KADINDAN BİRİ İDRAR KAÇIRMA SORUNU YAŞIYOR

"HER 5 KADINDAN BİRİ İDRAR KAÇIRMA SORUNU YAŞIYOR

"Her 5 kadından biri idrar kaçırma sorunu yaşıyor

A+A-

 Türk Ürojinekolojik ve Pelvik  Rekonstrüktif Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, Türkiye'de her  5 kadından birinin idrar kaçırma sorunu yaşadığını ancak bu sorunu yaşayanların  tıbbi yardım almaktan çekindiğini belirtti.
 
 İtil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idrar kaçırma sorununun  kadınların yaşam kalitesini düşürdüğünü, bu şikayetlerinin artmasında yaşlanma,  menopoza girme, obezite, zorlu doğum gibi faktörlerin etkili olduğunu söyledi.
 
 Türkiye'de her 5 kadından birinin idrar kaçırma sorunu yaşadığını, bu  kadınların yüzde 15'inin ise rahatsız edici derecede idrar kaçırma sıkıntısıyla  karşı karşıya kaldığını bildiren İtil, halk arasında "Yaşlanınca idrar kaçırma  oluyor. Tedavi olunuyor ama fayda görülmüyor" gibi yanlış kanılar bulunduğunu  vurguladı.
 
Prof. Dr. İtil, yaklaşık yarım saat süren ameliyat ile kadınların bu  rahatsızlıktan kolayca kurtulabileceğini ifade ederek hastanın hastanede bir gün  bile kalmadan taburcu olabileceğini kaydetti.
 
  "Kadınlar rahatsızlıklarını söylemeye utanıyor"
 
 İdrar kaçırma sorununun çözümüne yönelik ameliyatları, hastaların  yaşam kalitesi bozulduğunda ve fizik tedavilerden yeterli yanıt alınamadığında  yaptıklarını anlatan İtil, "Mesane boynuna ya da idrar yoluna yama ameliyatları  ile kısa sürede ve etkili ameliyatlar yapılabiliyor. Hastanın bu yakınmaları  düzeltiliyor. İdrar kaçırma, yaşlanmanın doğal bir parçası değil. Bunu  vatandaşlarımız iyi bilmeli" dedi.
 
İtil, kadınların idrar kaçırma rahatsızlığını, çevrelerinden  gizlediğini belirterek, "Çevre baskısı ve bu durumun bir hastalık olmadığını  düşünen kadınlar doktora gitmiyor. Mutaassıplık da buna neden oluyor. Kadınlar  rahatsızlıklarını söylemeye utanıyor. Bu tür rahatsızlıklar doktordan  gizlenmemeli. Aile hekimleri ve kadın hastalıkları uzmanlarının uygun soruları  hastalara sorması ve bunun rahatsızlık olduğunu bildirmesi gerekiyor. İdrar  kaçıran nüfusun yüzde 7'si doktora başvurarak tedavisini oluyor" diye konuştu.
 
 "Kadınlarda ruhsal soruna yol açıyor"

 
İtil, kadınların tedavi olmadıkları takdirde cilt enfeksiyonları ve  böbrek iltihapları gibi rahatsızlıkların yanı sıra yaşam kalitesini bozduğu için  ruhsal ve ailevi sorunlar yaşayabileceğini kaydetti.
 
Bu rahatsızlığın kadınları depresyona soktuğunu anlatan İtil, "Basit  bir yakınma gibi görünen rahatsızlık çok büyük sosyal etkilere yol açabilir.  Kadınlar bu nedenle ruhsal sorunlar yaşayabiliyor. Bu tür sorunların yaşanmasını  önlemek için çok basit olan bu tedaviyi yaptırması gerekiyor. Tedaviyle  kadınların sondası aynı gün alınabiliyor ve idrarını yapabiliyorlar. Ameliyat  yaptığımız kadınlar bu sorunu yıllarca boşuna çektiklerini bize söylüyorlar"  dedi.
 
 Prof. Dr. İtil, idrar kaçırmaya neden olan rahim sarkmalarının da  ameliyat ile tedavi edildiğine dikkati çekerek, "Rahim sarkmaları 100 kadından  15'inde görülebiliyor. Hasta sarkma hissi, bel ağrısı, idrar kaçırma ve idrara  sık çıkma, kabızlık gibi şikayetler ile bize başvuruyor" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.