1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. KALP KRİZİ GENÇLERDE DAHA TEHLİKELİ
KALP KRİZİ GENÇLERDE DAHA TEHLİKELİ

KALP KRİZİ GENÇLERDE DAHA TEHLİKELİ

Kalp krizi gençlerde daha tehlikeli

A+A-

Kalp damar hastalığı ateroskleroz yani damar sertliği sürecine bağlı geliştiği için genellikle ileri yaş hastalığı olarak biliniyor; ancak bu süreç aslında düşünüldüğünden daha erken yaşta başlıyor.

Kalp damar hastalığı ateroskleroz yani damar sertliği sürecine bağlı geliştiği için genellikle ileri yaş hastalığı olarak biliniyor; ancak bu süreç aslında düşünüldüğünden daha erken yaşta başlıyor. Kişiden kişiye ve dış faktörlere bağlı olarak da farklı hızda ilerliyor.

Damarlarda daralmaya sebep olan aterosklerozu yaratan oluşumlara plak diyoruz. Çalışmalarda damarı fazla daraltmayan bazı plakların çeperinin yırtılması nedeniyle aniden damarı tıkayarak kalp krizine neden olabildiği de gösterilmiştir.

Sebep; bu olayın pıhtılaşmayı tetiklemesi ve damarın oraya hücum eden pıhtılaşma hücreleri ile tıkanmasıdır. Bu nedenle plakların damarı tıkayacak kadar büyümesi için uzun bir zaman geçmeden de bu korkutucu hadise daha erken yaşta başa gelebilir.

BU BELİRTİLERİ CİDDİYE ALIN!

Sıklıkla sol kola, alt çeneye ve sırta yayılan yanma ya da baskı tarzındaki göğüs ağrısı kuvvetle muhtemel kalp damar sistemi ile alakalı olduğu halde gençlerde genellikle pek kondurulamaz ve mide ya da kas ağrısı olarak yorumlanır. Başlangıçta sadece efor halinde gelerek alarm veren bu belirti hastalığın ilerlemesiyle birlikte kalp krizi yani enfarktüs olarak karşımıza çıkar.

Gençlerde kalp krizinin daha tehlikeli olmasının bir diğer sebebi de henüz tıkalı damarlara alternatif olan kollateral yani küçük yan dalcıkların gelişmemiş olmasıdır. Koronerler yani kalp damarlarındaki darlık yavaş ilerlediğinde vücut bu darlığı atlamak amacıyla yan dallarını geliştirerek tıkanıklığın ardındaki bölgeyi kanlandırmaya çalışır. Bu süreç de zamanla gelişir. Bu hastalarda ana yol tıkanıp enfarktüs oluşsa bile klinik tablo yan dalı az olana göre daha hafif atlatılır. Bu amaçla 6529 hastanın katıldığı 12 çalışmadan elde edilen veriler bir meta-analizde incelenmiş ve iki grubun sağ kalım süreleri karşılaştırılmış, kollateralleri iyi gelişmiş grubun daha iyi olduğu gösterilmiş. Genç yaşlarda daha az görülen bu şanslı oluşum genetik özelliğe ve yaşam tarzına göre de kişiden kişiye değişiklik gösterir.

FİZİKSEL AKTİVİTE VE KALP KONTROLLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Sağlıklı yaşam tarzı burada çok önemli ama en çok önemli olan kısmı fiziksel aktivitenin varlığı. En basit haliyle yürüyüşün ya da dolaşımı arttıran masajların kollateralleri geliştirmedeki etkisi büyük. Kalp damar hastalığının taşıdığı hayati önem sebebiyle peryodik olarak yapılması gereken kardiyolojik kontroller gençlerde bu nedenlerden dolayı daha da önemlidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.