1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. KKTC'DE MERS VİRÜSÜ...
KKTC'DE MERS VİRÜSÜ...

KKTC'DE MERS VİRÜSÜ...

KKTC'DE MERS VİRÜSÜ...

A+A-

BAKANLIK ENFEKSİYON KOMİTESİ İRTİBAT NUMARALARINI DA AÇIKLADI

Sağlık Bakanlığı, şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan Mers virüsü hakkında bir açıklama yaparak, Mers’e dair son gelişmelerin yakından takip edilmekte olduğunu vurguladı ve ülkede gerekli tüm önlemlerin alındığını duyurdu.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmalar yürüten ‘Enfeksiyon Komitesinin’ konuyla ilgili titiz bir çalışma yürüttüğü vurgulandı.

SAĞLIK BAKANLIĞI ENFEKSİYON KOMİTESİ İRTİBAT NUMARALARI…

Bakanlık açılamasında, Mers şüphesi taşıyan kişilerin ulaşabilecekleri telefon numaralarını da duyurdu. Buna göre Mers şüphesi taşıyan kişiler, 24 saat boyunca Sağlık Bakanlığı Enfeksiyon Komitesine,  0533 850 11 88 ve 0548 850 11 88 numaralı telefonları arayarak ücretsiz bir şekilde ulaşabilecekler.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında şu bilgiler verildi:

“Hastalık ilk defa 2012’de Suudi Arabistan’da ortaya çıktı…

MERS-CoV, şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan ve 2012 yılının Eylül ayında ilk defa Suudi Arabistan’da ortaya çıkan bir virüstür. Dünya üzerinde 24 Ekim itibariyle MERS nedeniyle hastalanmış 877 kişi tespit edilmiştir. Hastalık özellikle şeker, kronik akciğer, böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği hastalarında MERS virüsü daha şiddetli hastalık yapabilmektedir. Hastaların çoğu (%80’i) Suudi Arabistan’da tespit edilmiştir.

Sağlık Bakanlığımız MERS’e dair son gelişmeleri yakından takip etmektedir. Enfeksiyon Komitesi, konu ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Bu konu ile ilgili gerekli önlemler alınmıştır.

“HASTALIK, 2-14 GÜN SÜREN KULUÇKA DÖNEMİNDE BULAŞICI DEĞİL…”

Hastalığın 2 ile 14 gün süren bir kuluçka dönemi vardır. Yapılan araştırmalara göre hastalık kuluçka döneminde bulaştırıcı değildir.  

6 KİŞİ HASTANEDE İZOLE EDİLEREK TAKİBE ALINDI…

Hastalığın belirtileri ateş ile birlikte öksürük, nefes darlığı, kusma ve ishaldir. Şu ana kadar Suudi Arabistan’dan gelen ve MERS ile ilgili olabileceği düşünülen solunum semptomları olan 6 kişi hastanede izole edilerek takibe alınmıştır. Hastalardan biri bugün kaybedilmiştir.

MERS ŞÜPHESİ OLAN HASTALAR İLE AYNI UÇAKTA BULUNAN KİŞİLER TAKİP ALTINA ALINACAK…

Mers şüphesi olan hastalar ile aynı uçakta bulunan kişiler başta Suudi Arabistan’dan gelenler olmak üzere tüm yolcularla temasa geçilip bilgilendirme yapılıp takip altına alınıyor.

Her ne kadar kuluçka döneminde bulaşma olmasa da bu kişilerle halkımızın ziyaretler vasıtasıyla yakın temasta bulunmaması önerilmektedir.  Şüpheli hastalarla aynı uçakta olan tüm kişilere sağlık ekibimiz tarafından ulaşılıp bilgilendirme yapılacak ve 14 gün süre ile takibe alınacak.

EL İLANLARI DAĞITILACAK…

Suudi Arabistan’dan ve vaka görülen ülkelerden gelen yolculara Ebola hastalığında olduğu gibi bilgilendirme ve iletişim detaylarının olduğu el ilanları dağıtılacaktır.

Hava alanında mevcut termal kamera uygulamamız da devam etmektedir. Dünyada ulaşımın çok kolaylaşması ve artması nedeniyle dünyanın herhangi bir yerinde görülen hastalık ülkemize de rahatlıkla ulaşabilmektedir.”

ÖNLEMLER

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada uyulması gereken önlemleri de aktardı. Buna göre, uyulması önerilen önlemler şöyle:

“MERS, Ebola gibi hastalıkların yoğun olarak görüldüğü ülkelere zorunlu olmadıkça seyahat edilmemeli.
Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı.

Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişiler (şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kronik akciğer hastalığı, kalp yetmezliği, kemoterapi alan hastalar, kortizon tedavisi görenler, AIDS vakalar) hijyen kurallarına daha özenle uymalı.

Grip ve benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmeli.

Ateşin düşmesinden sonra da tedavi ya da başka gerekliliklerin olması dışında en az 24 saat evde istirahat etmeye devam etmeli.

Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas etmekten kaçınmalı.

Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağzı kâğıt mendille kapatmalı. Kullanılan kâğıt mendili çöp kutusuna atılmalı ve kâğıt mendilin bulunmadığı durumlarda kolun iç yüzüne aksırmalı ya da öksürmeli.

Sabun ve su ile sık sık elleri yıkamalı.

Virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınmalı.
Grip gibi mikroplarla kirlenmiş olma ihtimali olan yüzey ve eşyaları temizlenip dezenfekte etmelidir.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.