1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SAĞLIKTA ŞOK EYLEMLERE GİDİLECEK!
SAĞLIKTA ŞOK EYLEMLERE GİDİLECEK!

SAĞLIKTA ŞOK EYLEMLERE GİDİLECEK!

KKTC'nin 'sağlık' konusundaki yarası...

A+A-

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) “sağlıkta yaşanan sistemsizlik  ve kadro eksikliğindeki sıkıntıların iş yükü artan ebe ve hemşireleri artık isyan noktasına getirdiğini” belirtti. Sendika, sorunların çözümü için hemen adım atılmazsa önümüzdeki haftadan itibaren sağlıkta şok eylemler başlatacaklarını bildirdi.

Sendika Başkanı Mehmet Özkardaş yaptığı yazılı açıklamada, yeni açılan bir çok sağlık ocakları ve sağlık merkezleri, Girne Akçiçek’teki Diyaliz Merkezi’nin, hemşire istihdamı yapılmadan ve mevcut hemşirelerden aktarmalar yapılarak hizmet vermeye çalıştığını kaydetti

“Üç hemşirenin işi bir hemşireye yüklenerek az ücretle çok iş yaptırılmakta ve vardiya çalışan ebe ve hemşirelere normal memur çalışma saatleri uygulanarak, sağlık üzerinden tasarruf yapılmaktadır” diyen Özkardaş, üç hafta önce Sağlık Bakanı’na sundukları Kamu Sağlık Çalışanlarının Çalışma Saatleri Tüzüğü  ile ilgili hiçbir adım atılmadığını savundu.

Özkardaş, ebe ve hemşire,  anestezi teknisyeni, acil tıp teknisyeni, ambulans ve acil bakım teknikeri gibi çok acil olan kadroların artırılmasıyla ilgili yaptıkları  Teknik Kurul çalışmalarının  da çok ağır ilerlediğini ifade etti.

“Gece gündüz vardiya çalışmaktan bitkin düşen, çocuklarıyla ve ailesiyle olan sosyal bağları neredeyse yok olan ebe ve hemşirelerimiz gereken sabır ve hoşgörüyü fazlasıyla göstermişlerdir” diyen Özkardaş,  hizmete girecek olan Onkoloji Hastanesi için de hemşire ve sağlık personeli istihdamı çalışması yapılmadığını kaydetti.

Özkardaş, bir kaç sorunları için hemen adım atılmazsa önümüzdeki haftadan itibaren sağlıkta şok eylemler başlatacaklarını duyurdu.

Özkardaş  adım atılmasını talep ettiği sorunları ise şu şekilde sıraladı:
“Bakanlığa sunulan Sağlık Çalışanları Vardiya Tüzüğü’nün Bakanlar Kurulu’na sunulup, yasallaştırılması,Vardiya çalışan sağlık çalışanlarının  düzensiz uyku, düzensiz beslenme ve sosyal hayatının olumsuz etkilenmeleri de dikkate  alınarak, haftalık çalışma saatlerinin 35 saat yapılması ve vardiyadaki çalışma saatlerinin gece ve hafta sonlarına göre yeniden değerlendirilmesi.

Vardiya  çalışan ebe ve hemşirelere de maaşlarının %7'si, vardiya dışında görev yapan sağlık çalışanlarına ise maaşlarının %3'ü oranlarında kişisel ödenek verilmesini öngören  ve sendika tarafından hazırlanan yasa tasarısının  Teknik Kurul’da  gündeme alınarak yasallaşması
Meclis Alt Komitesi’nde  bulunan Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği Yasası’nın Meclis’ten geçmesi..

Çok ivedi olarak hemşire istihdamı yapılması için gerekli adımların atılması.”
Özkardaş ayrıca Tıp-İş’in eylemini de desteklediklerini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.