1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. “YAŞAM TARZINIZI GÖZDEN GEÇİRİN”
“YAŞAM TARZINIZI GÖZDEN GEÇİRİN”

“YAŞAM TARZINIZI GÖZDEN GEÇİRİN”

Dünya Kalp Günü’nde konuşan Bakan Sucuoğlu “20 metre mesafeyi bile arabayla gitmeyi tercih eden bir halkız. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarımız ciddi boyutta” dedi

A+A-

Sucuoğlu

Basın toplantısında ilk sözü alan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, ölüme neden olan hastalıkların başında kalp-damar hastalıklarının geldiğini söyleyerek, “Bu hastalığa sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, stres neden oluyor. Bunlar bizim toplumda yaşanan durumlar” dedi.

Sağlıksız beslenme alışkanlıklarının Kıbrıs Türk toplumunda yaygın olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı, “20 metrelik mesafeyi bile arabayla gitmeyi tercih eden bir halkız” şeklinde konuştu.

Sucuoğlu, “Araştırmalar, hareketin, sağlıklı yaşamın ve stresten uzak durmanın kişileri yüzde 75 oranında kalp damar hastalıklarından koruduğunu gösteriyor. Lütfen yürüme alışkanlığı edinin, bisiklet kullanın, beslenmenize dikkat edin, stresten uzak durun” ifadelerini kullandı.

BİRTAN

Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Hasan Birtan, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine değinerek, “Kalp damar hastalıklarından ölen insanların sayısı yılda 17-18 milyondur. Bu çok ciddi bir saydır ve tüm ölümlerin yüzde 30’unu kapsamaktadır” şeklinde konuştu.

Birtan, bu hastalığın önüne yaşam tarzındaki değişiklikle, yüksek tansiyon ve diyabetten uzak durmakla geçilebileceğini vurgulayarak, bu hastalığın tedavisine harcanan paranın fazlalığına dikkat çekti.

Hasan Birtan, 29 Eylül Dünya Kalp Günü etkinliklerinin bu konuda farkındalık oluşturmak üzere düzenlendiğini de söyledi.

Kalp-Damar Cerrahi Servisi hakkında da bilgi veren Hasan Birtan, “2007’den bu yana binin üzerinde açık kalp ameliyatı yaptık. Bu yıl 200 civarı açık kalp ameliyatı gerçekleştirdik” açıklamasında bulundu.

VAİZ

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz, kalp ve damar hastalıklarının 2000’li yıllardan beri zirvedeki yerini koruduğunu söyleyerek, “Değişen yaşam koşulları bize hastalık olarak geri dönüyor. Bu acı bir gerçek” dedi.

“YAŞAM TARZI”

Kıbrıslı Türklerin eskiden böyle yaşamadığını da belirten, “Yaşam tarzınızı gözden geçirin” çağrısında bulunan Vaiz, “Dünyadaki en sağlıklı beslenme Akdeniz diyeti ile yapılan beslenmedir. Bu diyet kanseri, felci, kalp krizini önlüyor. Biz Akdeniz’de yaşıyoruz ama kalpten gidiyoruz. Kalbimizin sağlığını korumak için gerçek bir Akdenizli olmalıyız, Akdenizli kalmalıyız” dedi.

Gülgün Vaiz, şöyle devam etti:

“Biz ailemizle, arkadaşlarımızla sohbet eden, mutlu insanlardık. Aileler, çekirdek aileye döndü. Kimse kimseyi göremiyor, dertleşemiyor, psikologlarda çare arıyor. Araştırmalar, boşanan insanların kalpten daha çok öldüğünü gösteriyor.

 

Ailesiyle, dostlarıyla görüşmeyen insanlar kalpten daha çok ölüyor. Yani biz, sosyalleşmeliyiz. Ailemize, kendimize zaman ayırmalıyız. Dijital çağdayız ama biraz yavaşlamalıyız. Siestamızı hatırlamalıyız. Aile yapımızı eskiye döndürmeliyiz. Ben, bunlara dikkat edersek kalpten daha az öleceğimize ve daha mutlu olacağımıza inanıyorum.”

HASTALAR

Aort damarı yırtılan ve kalp ameliyat olan Cevdet Kıbrıslı, kalp damar hastalığı nedeniyle açık kalp ameliyatı geçiren Kasım Ergin ve aort anevrizması nedeniyle kalp ameliyatı geçiren Ramadan Tatlıcalı da basın toplantısında söz aldı.

Kıbrıslı, Ergin ve Tatlıcalı, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki kalp cerrahi uzmanlarına, hemşirelere ve hastane yönetimine teşekkür ederek, vatandaşlara, “Sağlığınızı ihmal etmeyin, doktora hasta olmadan gidin, sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırın” tavsiyesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.