1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'NİN İRAN, SURİYE VE İSRAİL-FİLİSTİN POLİTİKALARI
ABD'NİN İRAN, SURİYE VE İSRAİL-FİLİSTİN POLİTİKALARI

ABD'NİN İRAN, SURİYE VE İSRAİL-FİLİSTİN POLİTİKALARI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray yönetiminin İran, Suriye ve İsrail-Filistin konularında Ortadoğu'da

A+A-

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY: "EĞER ASKERİ GÜÇ UYGULAMA TEHDİDİYLE DESTEKLENEN DİPLOMASİ, SURİYE'DEKİ KİMYASAL SİLAHLARIN TEHDİTİNİ YOK EDERSE İRAN'DA NÜKLEER SİLAHLARIN TEHDİTİNİ SONUNDA ÖNLERSE İSRAİL İLE FİLİSTİNLİLER ARASINDA BARIŞ VE GÜVENLİĞİN YOLUNU AÇARSA VE BİZ, SAVAŞA GİTMEKSİZİN BU TEHDİTLERİN TAMAMEN ÜZERİNE GİDEBİLİRSEK, BU BÖLGE VE DÜNYA FAZLASIYLA DAHA İYİ OLACAK"

"ZORLUKLARIN YENİ BİR DÖNEM İÇİN FIRSAT OLUŞTURACAĞINA İNANIYORUM"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray yönetiminin İran, Suriye ve İsrail-Filistin konularında Ortadoğu'da yürüttüğü diplomatik çabaların başarılı olma garantisi bulunmasa bile dünyanın en sorunlu bölgesine barış getirme şansı sunduğunu ifade etti.

Kerry, Foreign Policy dergisi ve ABD Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Birimi tarafından düzenlenen forumda konuştu. Kerry, Obama yönetiminin, İran'ın nükleer programı üzerine varılan anlaşma, Suriye'nin kimyasal silahlarının imha edilmesine yönelik anlaşma ve İsrail ile Filistinliler arasındaki müzakerelerde barışı sağlama konularındaki çabalarını anlattı.

ABD'nin dünyanın polisi olmak gibi bir rolü üstlenmediğini belirten Kerry, dünyanın da kendilerine böyle görev biçmediğini ifade etti. Kerry, ABD'nin de tek başına dünyanın güvenliğini sağlayamayacağını vurguladı. Tarihe bakıldığında ABD'nin dünya üzerindeki önemli sorunların çözümünde oynadığı etkin rolün görülebileceğini dile getiren Kerry, son dönemde Beyaz Saray yönetiminin dostlarının ve müttefiklerinin güvenliği açısından önemli konularda yürüttüğü diplomasi çabalarını savundu.

"Diplomasinin her zaman ilk başvurmamız gereken şey olduğuna inanıyorum" diyen Kerry, savaşı, diplomasinin başarısızlığı olarak tanımladı.

Kerry, Senatoda yaklaşık 30 yılı aşkın sürede Ortadoğu'da barışın sağlanması konusunda çalışmalar yürüttüğünü belirterek, anlaşmaya varmanın ne kadar güç durum olduğunun farkında bulunduğunu anlattı.

Ortadoğu'da bugün yaşanan sıkıntılara ilişkin bilgiler paylaşan Kerry, "İran adım adım net bir şekilde nükleer bomba yapmaya doğru ilerliyordu. Suriye rejimi masum halka yönelik kimyasal silah kullandı, 100 binden fazla insanın ölmesine neden olan iç savaş başlattı ve hala açlığı savaş silahı olarak kullanıyor. Hemen bitişikte, İsrail'in demokratik, Yahudi devleti olarak kalıp kalmayacağını test eden demografik zaman ayarlı bomba görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kerry, ABD olarak uluslararası toplumla birlikte bu meselelerin diplomatik yollarla çözüme kavuşturulması konusunda son dönemdeki çabalarını detaylı şekilde aktardı. Diplomatik çabaların başarılı olma garantisi bulunmadığını vurgulayan Kerry, en azından dünyanın en sıkıntılı bölgelerinden olan Ortadoğu'ya barışı getirme şansı sunulduğunu ifade etti.

Kerry, "Eğer askeri güç tehdidiyle desteklenen diplomasi, Suriye'deki kimyasal silahların tehditini yok ederse İran'da nükleer silahların tehditini sonunda önlerse İsrail ile Filistinliler arasında barış ve güvenliğin yolunu açarsa ve biz savaşa gitmeksizin bu tehditlerin tamamen üzerine gidebilirsek, bu bölge ve dünya fazlasıyla daha iyi olacak. Siz, biz, birlikte bu bölgenin hayatında doğru bir dönüşüme yol açmış olacağız" diye konuştu.

"Zorlukların yeni bir dönem için fırsat oluşturacağına inanıyorum" diyen Kerry, önlerindeki yolun hayali olmadığını, çözümlerin mümkün olup olmayacağı gibi mükemmel de olamayabileceğini dile getirdi. Kerry, tüm olumsuzluklara rağmen ümitli kalındığında, değerlere bağlı kalındığında bir şeyleri değiştirebileceklerine inandığını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.