1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Doğum sonrası depresyon 3 yıl sürebiliyor
Doğum sonrası depresyon 3 yıl sürebiliyor

Doğum sonrası depresyon 3 yıl sürebiliyor

Doğum sonrası depresyon 3 yıl sürebiliyor

A+A-

ABD'de yapılan bir araştırma, doğum sonrası depresyonun 3 yıl devam edebileceğini ortaya koydu.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsüne bağlı Eunice Kennedy Shriver Ulusal  Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Merkezi'nde yapılan araştırma kapsamında, 57  ülkede 2008 - 2010 yıllarında doğum yapan 5 bin kadının doğumdan sonraki ilk 3  yılında takip edildiği, daha önce yapılan bir çalışmanın sonuçları ele alındı.

Bu kapsamda, takip edilen her 4 kadından birinde doğumdan sonraki ilk  3 yılın herhangi bir döneminde yüksek seviyede depresif belirtiler görüldüğü  belirlenen araştırmada, geri kalan kadınlarda ise 3 yıllık zaman diliminde düşük  seviyede depresyon saptandığı kaydedildi.
 
Araştırmada, doğum sonrası depresyon belirtileri için en az 2 yıl  geniş kapsamlı bir tarama yapmanın yararlı olabileceğine işaret edildi.
 
Annelerdeki depresyon belirtilerinin 5 maddelik bir depresyon tarama  formuyla değerlendirildiği araştırmada, ancak katılımcılara klinik depresyon  tanısı konulmadı.
 
Araştırmada, duygudurum bozuklukları veya gebeliğe bağlı şeker  hastalığı gibi altta yatan rahatsızlıkları olan kadınlarda çalışma boyunca süren  yüksek seviyede depresyon belirtilerinin diğerlerine oranla daha çok görüldüğü  aktarıldı.
 
Çalışmayı yürütenler arasında bulunan Dr Diane Putnick, "Bu araştırma,  depresif belirtilerin ölçülmesi için 6 ayın yeterli olmayabileceğini gösterdi. Bu  uzun vadeli veriler, çocuğun iyiliğiyle gelişimi için kritik olduğu bilinen anne  ruh sağlığına dair anlayışımızın gelişmesi için kilit öneme sahip."  değerlendirmesinde bulundu.
 
İncelenen kadınların çoğunlukla beyaz olduğunu söyleyen Putnick,  gelecekte yapılacak çalışmaların konu hakkında daha kapsayıcı bilgiler sağlaması  açısından daha farklı ve geniş bir nüfusun katılımıyla yapılması gerektiğini  ifade etti.
 
Araştırmanın sonuçları "Pediatrics" dergisinde yayımlandı.

gazetevatan

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.