1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İKİNCİ KEZ EVLENDİ İŞTEN KOVULDU!
İKİNCİ KEZ EVLENDİ İŞTEN KOVULDU!

İKİNCİ KEZ EVLENDİ İŞTEN KOVULDU!

İkinci kez evlendi işten atıldı...

A+A-

Almanya’da mahkeme tartışılacak bir karara imza attı. Katolik Kilisesi’ne bağlı bir hastane, ikinci kez evlenen başhekimi işten attı, Federal Anayasa Mahkemesi ise kiliseyi haklı buldu.

Almanya’da Federal İş Mahkemesi tarafından daha önce verilen ve başhekimin işten atılmasını haksız bulan kararı görüşen Anayasa Mahkemesi İkinci Dairesi, Federal İş Mahkemesi’nin verdiği kararı iptal etti.

Katolik Kilisesi’ni haklı bulan Anayasa Mahkemesi yargıçları, temel anayasal teminatlara aykırı olmadığı sürece, devlet mahkemelerinin kilisenin anlayışını hiçe sayamayacağına hükmetti.

Focus Dergisi’nin haberine göre, Anayasa Mahkemesi kararını, anayasanın dini ve ideolojik topluluklara geniş kapsamlı bir öz yönetim ve self determinasyon hakkı tanıyan maddesine dayandırdı.

Protestan Kilisesi de başörtülü hemşireyi işten atmıştı

Protestan Kilisesi'nin Bochum'daki hastanesinde görev yapan bir hemşire de mesai sırasında başörtüsü taktığı gerekçesiyle işten çıkarılmıştı. Federal İş Mahkemesi (BAG) geçtiğimiz eylül ayında, iş sözleşmesi uyarınca, Hristiyan olmayan çalışanların tarafsız olma yükümlülüğü olduğunu hatırlatarak, başörtüsünün iş sözleşmesinin ihlali anlamına geldiğine, Protestan Kiliselerinde görev yapan Müslüman hemşirelerin mesai sırasında başörtüsü takmalarının idare tarafından yasaklanabileceğine hükmetmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararıyla, kilisenin kendi kuralları çerçevesinde oluşturduğu çalışma şartlarının geçerliği, en üst mahkeme tarafından da bir kez daha onaylanmış oldu.

Yine geçtiğimiz günlerde Bonn Eyalet Mahkemesi, AZ: LG Bonn 1 O 364/14 numaralı kararıyla, ailelerin özel okullara kayıt esnasında, okulun şartlarını kabul etmiş olduklarını hatırlatarak, okul tarafından belirtilen hükümlere uyma zorunluluğu olduğuna, bu nedenle okulun başörtüsünü yasaklayabileceğine karar vermişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.