1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IŞİD'E KATILDIĞI İDDİA EDİLEN İNGİLİZ KIZLAR
IŞİD'E KATILDIĞI İDDİA EDİLEN İNGİLİZ KIZLAR

IŞİD'E KATILDIĞI İDDİA EDİLEN İNGİLİZ KIZLAR

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, "ülkesinden Suriye'ye giden İngiliz vatandaşları konusunu ve bu kişilerin gidişlerinin önlenmesi için daha fazla neler yapılabileceğini bir süredir Türk Hava Yolları (THY) ile görüştüklerini" söyledi.

A+A-

BİR SÜREDİR GÖRÜŞÜYORUZ"

"(IŞİD'E KATILDIKLARI İDDİA EDİLEN) KIZLARIN AİLELERİNİN YAŞADIĞI TRAVMAYI VE STRESİ DAHA FAZLA AİLENİN YAŞAMASINI ÖNLEMEYE ÇALIŞACAĞIZ"

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, "ülkesinden Suriye'ye giden İngiliz vatandaşları konusunu ve bu kişilerin gidişlerinin önlenmesi için daha fazla neler yapılabileceğini bir süredir Türk Hava Yolları (THY) ile görüştüklerini" söyledi.

May, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda hükümetin terörle mücadele stratejisi ve Suriye ile Irak'a giden İngiliz vatandaşlarıyla ilgili yapılan oturumda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Geçen hafta THY Genel Müdürü Temel Kotil ile Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç'i, Suriye'ye giden İngiliz kızlarla ilgili üyelerin sorularını yanıtlamak üzere komisyona davet edeceğini açıklayan İçişleri Komisyonu'nun Başkanı, İşçi Partili milletvekili Keith Vaz oturumda söz alarak İçişleri Bakanı May'e soru yöneltti.

"Kontrolü sağlamak için İstanbul'da da İngiliz polisinin bulunması gerektiğini düşünmüyor musunuz?" sorusu üzerine Theresa May, şöyle konuştu:

“İçişleri Komisyonu'ndan gelen tavsiyeleri her zaman dikkatlice incelemişimdir. Londra polisi, Türk yetkilileri kızlarla ilgili uyardığı tarih konusuna açıklık getirmiştir. Ne yazık ki, zaman içerisinde artan sayıda kadın ve genç kızın Suriye'ye gittiğini görüyoruz. Bu süregelen bir konu. O nedenle,İçişleri yetkilileri THY ile bu konuyu bir süredir görüşüyor. İngiltere Ulaştırma Bakanı'yla ayrıca görüşeceğim ve daha fazla neler yapılabilir buna bakacağız. Bu kızların ailelerinin yaşadığı travmayı ve stresi daha fazla ailenin yaşamasını önlemeye çalışacağız."

İşçi Partili milletvekili StephenDoughty'nin "Özellikle THY başta olmak üzere, Türkiye ve Kıbrıs'a uçan ticari havayolu şirketleriyle özel düzenlemeler var mı?" sorusu üzerine ise İçişleri Bakanı May, "İngiltere'den ayrılan kişilerle ilgili ülkedeki çıkış noktalarında çeşitli önlemler aldık. Daha önceden de belirttiğim gibi, daha fazla ne gibi adımlar atabiliriz diye çalışıyoruz ve özellikle bunu THY ile görüşüyoruz" dedi.

May ayrıca, Türkiye ile İngiltere arasında çok sayıda kişinin seyahat ettiğine dikkati çekerek, "Her yaz Türkiye'ye giden İngiliz turist sayısı neredeyse 2 milyon. Türkiye ile İngiltere arasında önemli bir insan hareketi var ve bu Türk ekonomisinin önemli bir parçasını oluşturuyor" ifadesini kullandı.

İngiltere Terörle Mücadele Polis Birimi önceki hafta yaptığı açıklamada, 15 yaşındaki ShamimaBegum, 15 yaşındaki AmiraAbase ve 16 yaşındaki Kadiza Sultana isimli üç genç kızın 17 Şubat günü Londra'daki Gatwick Havaalanı'ndan THY'nin TK 1966 sefer sayılı yolcu uçağıyla İstanbul'a gittiklerini kaydetmişti.

Polis, yakın arkadaş olan ve aynı okulda okuyan üç genç kızın, Suriye'ye ulaşmak ve terör örgütü IŞİD'e katılmak amacıyla Türkiye'ye gittiklerinin tahmin edildiğini belirtmiş, kızların bulunması için Türkiye'ye ekip gönderdiğini açıklamıştı. Ancak daha sonra kızların Suriye'ye geçtiğinin tahmin edildiği kaydedilmişti.

İngiliz hükümeti, yaklaşık 600 İngiliz vatandaşının Suriye'ye ve Irak'a savaşmak için gitmiş olabileceğini tahmin ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.