1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “İSVEÇ'İN FİLİSTİN'İ TANIMASI BARIŞA KATKI SAĞLAYABİLİR”
“İSVEÇ'İN FİLİSTİN'İ TANIMASI BARIŞA KATKI SAĞLAYABİLİR”

“İSVEÇ'İN FİLİSTİN'İ TANIMASI BARIŞA KATKI SAĞLAYABİLİR”

İsveç hükümetinin Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanıması

A+A-

 

Gothenburg Üniversitesi Çevre Ekonomisi Profesörü Thomas Sterner, İsveç hükümetinin Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanımasının, AB ülkeleri arasında enerjide bir kutuplaşma yaratmayacağını ve İsrail-Filistin ilişkilerine olumlu bir katkı sağlayacağını söyledi.

Thomas Sterner, geçen hafta İsveç'in yeni seçilen merkez-sol hükümetinin Filistin'i bağımsız devlet olarak tanıması ve İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom'un Filistinlileri destekleyeceklerini açıklamasını AA muhabirine değerlendirdi.

Avrupa ülkeleri ve İsveç arasındaki ekonomi ve enerji alanındaki ilişkilerin bu süreçten etkilenmeyeceğini ifade eden Sterner, iki ülke arasındaki bu ilişkinin İsrail ve Filistin ilişkilerine de olumlu katkı sağlayacağını vurguladı.

Estonya'nın başkenti Tallinn'de bulunan enerji düşünce kuruluşu "Stockholm Çevre ve Enerji Enstitüsü" yöneticisi Valdur Lahtvee de Kuzey Avrupa ülkelerinin kendi içinde bir ticaret yapısına sahip olduklarını kaydetti.

Lahtvee, Filistin'i tanıyan İsveç'e karşı ya da destek olan ilişkilerin gelenekselleşmiş ilişkilere zarar vermeyeceğini söyledi.

Avrupa'da barış, demokrasi ve insan haklarının en önemi temsilcisinin İsveç olduğunu dile getiren Lahtvee, İsveç hükümetinin bu adımının bir sürpriz olmadığını söyledi.

İsveç'in Filistin'i tanıması, bir AB üyesinin böyle bir karar alması bakımından önem taşıyor. Macaristan, Polonya ve Slovakya gibi ülkeler AB üyesi olmadan önce Filistin'i devlet olarak tanımıştı.

İsveç'te 14 Eylül'de yapılan seçimlerden birinci parti olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Çevre Partisi ile yeni hükümet kurmuştu. 21 üyeli kabinede Yeşiller ve Çevre Partisi'ne 5 bakanlık verilirken Türk kökenli Mehmet Kaplan, Şehircilik ve İskan Bakanı, İbrahim Baylan da Enerji Bakanı olmuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.