1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. KIPTİ KİLİSESİ'NİN CUMHURBAŞKANI MURSİ'DEN 5 TALEBİ VAR
KIPTİ KİLİSESİ'NİN CUMHURBAŞKANI MURSİ'DEN 5 TALEBİ VAR

KIPTİ KİLİSESİ'NİN CUMHURBAŞKANI MURSİ'DEN 5 TALEBİ VAR

Mısır'da Kıpti Ortodoks Kilisesi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den ülkedeki Hristiyanlara daha fazla hak verilmesini talep etti.

A+A-

Mısır'daki Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği II. Tovadros'un Sekreteri Makari Habib, isteklerini " Hukukun üstünlüğünün sağlanması, bütün vatandaşlara eşit davranılması, dini vaazların düzenlenmesi, okullarda Kıpti tarihi dersi verilmesi ve ülkede emniyetin sağlanması" şeklinde sıraladı.

Habib, "Mısır'da Müslüman-Hristiyan çatışmasının yaşanması hukukun üstünlüğünün olmamasındandır. Kıptilere toplumun en alt tabakasıymış gibi muamele ediliyor. Şu an yaşananlar, eski dönemlerdeki sorunların büyümesi ve 30 yılın birikimidir. Diyalog için komite oluşturulması gibi ağrı kesicilerle geçiştirilmekten sıkıldık, uygulamaya dönük hiç bir karar alınmıyor" dedi.

Mısır'daki Kıpti Katedrali önünde çıkan olaylara dair Habib, Piskoposluğun elinde katedrale yapılan saldırıya ilişkin belgeler bulunduğunu ve bu belgelerin soruşturma komisyonuna sunulacağını belirtti.

Ülkede güvenlik mantığının değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Habib, "Emniyet birimleri mantığını değiştirerek olaylara hızlı bir şekilde müdahale edebilmeli ve tüm vatandaşlara aynı mesafede durabilmelidir. Kıptiler toplumun 5'te 1'ini teşkil ediyor, bu demek oluyor ki mecliste 100 sandalyeye sahip olmalılar. Aynı şey bakanlıklar, valilikler, üniversite, ordu ve polis teşkilatları için de geçerli" diye konuştu.

"Okullarda Kıpti tarihi okutulsun"

Habib, bunların yanında vaazların düzenlenmesini ve okullarda Kıpti tarihini anlatan dersler verilmesini talep ettiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığından bir heyetin dün katedrale yaptığı ziyareti değerlendiren Habib, "Cumhurbaşkanlığı, taziyelerini sunmak amacıyla bir heyet gelmesi için bizden randevu istedi. Patrik II. Tovadros'un 'itikaf' için Kahire'nin batısında bulunması nedeniyle kendisiyle görüşülemedi. Ziyaret sırasında, ülkedeki olaylarla mücadele için bir komite oluşturulması konusunda anlaştık" ifadelerini kullandı.

II. Tovadros'un birkaç gün içinde katedrale döneceğini söyleyen Habib, ülkedeki olayların bazı Kıptileri göç etmeye sevk ettiğini dile getirdi.

Başkent Kahire'nin kuzeyindeki Kalyubiye kentinde, Müslüman ve Hristiyan iki aile arasında 5 Nisan'da meydana gelen çatışmada 4'ü Hristiyan 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Kahire'de düzenlenen cenaze töreninin ardından da güvenlik görevlileri ve göstericiler arasında meydana gelen çatışmalarda ise 3 kişi ölmüş, 89 kişi yaralanmıştı.

Kaynak:trttürk

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.