1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. KORKUNÇ ÖLÜM ONAYLANDI
KORKUNÇ ÖLÜM ONAYLANDI

KORKUNÇ ÖLÜM ONAYLANDI

Yasa olarak uygundur ve...

A+A-

ABD'de Yüksek Mahkeme, 'can çekiştiren' idamı uygun buldu
Yüksek Mahkeme, idam mahkumları için kullanılan ölümcül enjeksiyon metodunun anayasaya uygun olduğuna hükmetti

ABD'de Yüksek Mahkeme, Oklahoma'da idam mahkumları  için kullanılan ölümcül enjeksiyon metodunun ABD Anayasası'na aykırı olmadığına  hükmederek, metodun sürdürülmesine karar verdi.

Yüksek Mahkeme, teskin edici özelliğiyle bilinen ve ülkede tartışma  yaratan midazolamın idam cezalarının uygulanmasında kullanımına devam edilmesine  4'e karşı 5 oyla karar verdi.

Mahkeme kararının gerekçesini açıklayan Yargıç Samuel Alito, bu ilacın  kullanılmasına karşı çıkan mahkumların, idam cezasının uygulanmasında anayasada  belirtilen şartlara göre, daha az acı çektirecek alternatif bir yöntem  göstermedikleri ve kullanılan ilacın belirgin şiddetli acı verdiğine dair delil  bulamadıklarını kaydetti

Yargıçlar Stephen Breyer ve Ruth Bader Ginsburg ise mahkemenin ilk  önce "ölüm cezasının anayasaya uygun olup olmadığını" değerlendirmesi gerektiğini  savunarak, karşı yönde oy kullandı.

    Yüksek Mahkeme, geçtiğimiz yıl idamlarda kullanılan ölümcül enjeksiyon  metodunu inceleme kararı almıştı

Avrupalı ilaç şirketlerinin, ABD'deki cezaevlerine, infazlarda  kullandıkları ilaç satmayı reddetmesiyle Oklahoma'da ilk defa midazolamın da yer  aldığı yeni bir karışım idamına karar verilen bir mahkumun infazında denenmişti.

Oklahoma Eyalet Hapishanesinde, midazolamın içinde bulunduğu ilaç  kombinasyonunun, Clayton Lockett adlı 38 yaşındaki idam mahkumunun 43 dakika  çırpınarak ölmesine neden olması ülkede tartışmalara yol açmıştı

Lockett'in, infazdan önce kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi  üzerine otopsi yapılmasına karar verilmişti.

ABD'de infaz sırasında mahkuma üç ilaç enjekte edildiği biliniyor.  Mahkumun bilincini yitirmesi için verilen ilk ilacın son derece önemli olduğunu  belirten insan hakları örgütleri, mahkum bilincini kısmen yitirdiğinde, diğer iki  ilacın enjekte edilmesiyle dayanılması güç acı çekebileceğine ve bedeni felce  uğrayacağı için de mahkumun çektiği acıyı işaret edecek hiçbir tepki  gösteremeyeceğine dikkati çekiyor.

İnsan hakları savunucuları, cezaevi yetkililerinin farklı ilaçları  mahkumlar üzerinde denemesinin insanlık dışı olduğunu belirtiyor.ABD'de 32 eyalette ölüm cezası uygulanıyor. İdam zehirli iğne ile  infaz ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.